توسعه منطقه جنوبی استان تهران در گرو توسعه فرودگاه امام(ره)

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه آیین آغاز بکارترمینال جدید فرودگاه بین المللی جزیر کیش از آغازعملیات توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران در اوایل آذرماه خبر داد.

 فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) که عملیات ساخت آن در سال ۱۳۷۴با مشارکت فرانسوی ها و شرکت های ایرانی آغاز شد و پس از حدود ۱۰ سال در اردیبهشت ۱۳۸۳ فاز اول آن بطور ناقص افتتاح گردید شامل سه ترمینال می باشد، ترمینال شماره۱، ترمینال سلام که در سال ۱۳۹۸ افتتاح گردید و ترمینال ایرانشهر که احتمالا در طرح توسعه ای جدید عملیات ساخت آن نیز شروع می شود. این فرودگاه که زیر نظر شهر فرودگاهی امام خمینی اداره می شود، مجموعه ای که منطقه آزاد تجاری نیز می باشد و به لحاظ اقتصادی وتجاری یکی از درگاه های اصلی صادرات و واردات کشور به حساب می آید.

اما قصد نگارنده از به قلم درآوردن این مطلب آن است که توسعه فرودگاه امام خمینی(ره) فقط توسعه باند فرودگاهی و ترمینال مسافربری نیست. مجموعه شهر فرودگاهی امام خمینی و حتی ترمینال های مسافربری آن موارد عدیده ای از مشکلات را سالهاست بهمراه دارد چه در بحث باری و گمرکی و چه در بحث مسافری. تا آنجا که مرحوم رستم قاسمی وزیر سابق راه در یکی از بازدیدهای خود از این مجموعه گفته بود: این فرودگاه‌ه در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست، در کنار مهمانان خارجی در حین عبور از تونل فرودگاه امام واقعا خجالت می‌کشم.

 از اینترنت رایگان تا فروشگاه های متنوع با قیمت های مناسب و برندهای رستورانی و کافی شاپی، اتاق های نگهداری کودک، لانژهای vip و cip متعدد، کتابخانه و … همگی از ابتدایی ترین الزامات یک فرودگاه در طراز بین المللی است.

شاید به جرات بتوان گفت یکی از الزامات فرودگاهی در فرودگاه اما خمینی(ره) که در سالیان اخیر از سوی بخش خصوصی گردشگری به سرانجام رسیده است طراحی و ساخت هتل های پنج و چهار ستاره فرودگاهی اما خمینی توسط بخش خصوصی و با مشارکت یکی از برندهای خوش نام دنیا در عرصه هتلداری در جوار فرودگاه امام خمینی برای اقامت تیم های پروازی شرکت های هواپیمایی و اقامت کوتاه مدت مسافرانی که قبل یا بعد پرواز بدلایل مختلف نیاز به استفاده از این امکانات را دارند می باشد. هر چند روند تبدیل فرودگاه حضرت امام به هاب پروازی از بدو افتتاح به خوبی پیش نرفت و عدم تحقق برنامه های پیش بینی شده موجب مغفول ماندن ظرفیت ها وبهره وری کامل از زیر ساخت های این فرودگاه گردیده است اما این امیدواری وجود دارد با رویه کنونی وزارت راه و وعده آغاز عملیات توسعه در این مجموعه، و موضوعاتی همچون ساخت ورزشگاه جدید تهران در نزدیکی حرم امام خمینی و رونق بیشتر مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، مواردی همچنین پیگیری افزایش پروازها و متعاقب آن افزایش ورود و خروج مسافران و مبدل شدن فرودگاه به هاب پروازی کشور و توسعه زیر ساخت های گمرکی و باری در این طرح توسعه دیده شود تا ضمن افزایش بهره وری در این فرودگاه جامعه محلی نیز پیش از پیش از این مجموعه فرودگاهی منتفع گردد.

 

en_GB