اقامت در هتل‌ها در تابستان همچنان کاهشی خواهد بود/ هتل‌های یک تا ۳ ستاره زیان‌ده هستند/ کاهش محسوس گردشگران اروپایی در هتل‌های ایران

جمشید حمزه‌زاده (رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران) با اشاره به وضعیت رزرو هتل‌های کشور برای تابستان گفت: همچنان شاهد علاقه مسافران به همان مسیرهای همیشگی و کلاسیک هستیم. هتل‌های شمال، غرب و البته خراسان رضوی نسبت به سایر هتل‌های کشور از وضعیت اشغال بالاتری برخوردار هستند و هتل‌های جنوبی در تابستان، کمتر مورد اقبال قرار گرفته‌اند و رزرو هتل‌های جنوب کشور رو به کاهش است

او ادامه داد: از آنجایی که سفر در کشور ما فصلی است با این وجود در فصل بهار امسال نسبت به سال گذشته با کاهش میزان مسافران در هتل‌ها روبه رو بودیم. درواقع اقامت در هتل‌های کشور در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ نسبت به نوروز ۱۴۰۱ با کاهش ۱۳ درصدی روبه رو بود. اکثر استان‌ها این کاهش اقامت را پشت سر گذاشتند. این وضعیت همچنان در طول فصل بهار ادامه داشت و پیش بینی ما آن است که این روند کاهشی همچنان در ماه‌های فصل تابستان نیز ادامه یابد. البته درحال حاضر آماری از ضریب اشغال هتل‌های کشور در دست نیست

حمزه‌زاده با تاکید برآنکه در خردادماه سال جاری حتا ضریب اقامت هتل‌ها در شهرهای پر مسافر نیز با کاهش روبه رو شد گفت: در تیرماه با تعطیلی مدارس تا حدودی شاهد بهبود وضعیت اقامت هتل‌ها بودیم. با وجود آنکه هتل‌های کیش و قشم و بوشهر از ظرفیت تکمیل خود گزارش می‌دهند اما در واقع میزان اقامت کاهشی بوده چراکه نه تنها در کشور مکانیزم آماری درستی در حوزه گردشگری نداریم بلکه در بیشتر مواقع آمارها اشتباه گزارش می‌شود. ارائه مکانیزمی درست در حوزه گردشگری داخلی و خارجی یکی از مهمترین بخش‌های حوزه گردشگری است که وزارتخانه متولی باید راهکاری برای آن بیاندیشد

او خاطرنشان کرد: وقتی می‌گویم روند اقامت در هتل‌های کشور کاهشی بود به این معنا نیست که میزان سفر در کشور کاهش داشته بلکه میزان اقامت مسافران در هتل‌ها کاهش یافته و آمار مسافران اقامتگاه‌های بومگردی، مهمانپذیرها، حتا چادرها و کمپ‌ها و افرادی که در خانه اقوام اقامت می‌کنند افزایش یافته. قطعا وضعیت اقتصادی و معیشت مردم مهمترین عامل در این روند است و هر اندازه توان مالی مردم کمتر شود، مستقیما بر هتل‌ها تاثیر می‌گذارد

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران درخصوص تکمیل بودن ظرفیت هتل‌های ۴ و ۵ ستاره و استقبال مسافران از هتل‌های لوکس گفت: در استان‌های خاص هتل‌های ۴ و۵ ستاره با ظرفیت تکمیل فعال هستند. برای مثال درفصل بهار، هتلهای کیش و قشم و جنوب کشور و در فصل تابستان، هتلهای شمال و غرب کشور با ضریب اشغال بالا فعال هستند. اما این امر برای تمام هتل‌های ۴ و ۵ ستاره صدق نمی‌کندبا این وجود موافق هستیم که هتل‌های یک تا ۳ ستاره نسبت به هتل‌های ۴ و۵ ستاره ضعیف‌تر هستند و این به آن معناست که مسافرانی که به لحاظ مالی ضعیف‌تر هستند امکان اقامت در هتل را ندارند و به سمت هتل نمی‌روند.

او در پاسخ به این سئوال که آیا عدم استقبال قشر متوسط و پایین کشور از هتل‌های یک تا سه ستاره می‌تواند به این معنا باشد که قیمت اقامت در این هتل‌ها نیز در کشور گران است، گفت: خیر با این استدلال موافق نیستم چون هزینه‌های هتل خیلی بالاست. هم اکنون بسیاری از استان‌ها از افزایش شدید تعرفه‌های آب هتل‌هایشان گزارش می‌دهند. بسیاری از هتل‌ها ۲ تا ۳ ساعت برقشان قطع می‌شود و باید با ژنراتور برق را تامین کنند. همین طور برای تهیه گازوئیل با مشکلات زیادی روبه رو هستیم و بیش از ۸۰ درصد هتل‌ها از تامین گازوئیل سهمیه‌ای محروم هستند و باید از بازار آزاد آنرا تهیه کننددرواقع هر روز مشکل جدید و هزینه‌های هنگفت سر بار هتلدار می‌شود. تمام این موارد هزینه‌ها را بالا می‌برد و شاید از دید دیگر اینگونه به نظر آید که هتل‌ها گران هستند درحالی که به اندازه‌ای هزینه‌های سربار هتل‌ها زیاد است که در نهایت سودی برای هتلدار باقی نمی‌ماند و بسیاری از هتل‌ها نیز زیان ده هستند.

حمزه‌زاده یادآور شد: فعالیت هتل در ایران و بیش از آن هتل‌های یک تا ۳ ستاره دو سر ضرر است. با این وجود بسیاری از هتلداران از سر علاقه‌ای که به این حوزه دارند همچنان با علم به آنکه هتلداری سود چندانی ندارد به این کار ادامه می‌دهند. برخی افراد هم نمی‌دانند در هتلداری چه خبر است و وارد این عرصه می‌شوند و در نهایت پشیمان می‌شوند. درهر حال سرمایه‌گذاری در حوزه هتلداری با انگیزه‌های مختلف صورت می‌گیرد.

او درخصوص وضعیت حضور گردشگران خارجی در هتل‌های کشور نیز گفتدرحال حاضر تقریبا هیچ گردشگری از کشورهای آمریکا و بعضا اروپایی نداریم و کاهش تعداد آن‌ها بسیار محسوس است و هنوز هم بازار به روال گذشته خود بازنگشته. اما حجم سفر از برخی از کشورها مانند چین افزایشی بوده. برخی از کشورها نیز به صورت سنتی می‌آیند و می‌روند مانند گردشگران کشور عراق که بعضا در هتل‌ها نیز اقامت ندارند. با وجود گردشگران خارجی و داخلی همچنان وضعیت همه هتل‌های ۴ و ۵ ستاره خوب نیست و در کل کمتر از ۱۰ درصد جامعه ایرانی در هر شرایطی در هتل اقامت می‌کنند.

حمزه‌زاده ادامه داد: برخی می‌گویند که هتل‌های ایران گران است. اینگونه نیست که گران باشد چراکه هزینه‌های هتل‌ها خیلی زیاد است و اگر هتل برای مردم گران است، مقصر دولت است؛ چراکه نه تنها تسهیلاتی ارائه نمی‌دهد بلکه معافیت‌های مالیاتی را برداشته است. در گذشته، هتل‌ها از معافیت ۵۰ درصدی بر درآمد برخوردار بودند که امسال آنرا حذف کردند و ما به دنبال ابقای آن هستیم. اما در این شرایط هرچه مالیات افزایش یابد سود هتلدار کاهش خواهد یافت و این قطعا در قیمت و افزایش نرخ اقامت تاثیرگذار خوادهد بود. معافیت ارزش افزوده نیز فقط شامل هتل‌های یک تا سه ستاره می‌شود. و در نحوه محاسبه حامل‌های انرژی نیز با چالش‌های زیادی روبه رو هستیم.

او درخصوص لزوم اجرایی شدن مدیریت انرژی و مکانیزه کردن استفاده از انرژی در هتل‌ها گفت: این امر برای هتل‌های نوساز شدنی‌تر است اما برای هتل‌های قدیمی‌تر دشوار است. اجرایی کردن این مهم علاوه بر هزینه هنگفت، زمان بر است. در دوره‌ای دولت اعلام کرد که برای استانداردسازی هتل‌ها وام می‌دهد اما تاکنون حتا یک هتل هم از محل صندوق توسعه وام تسهیلات جهت بازسازی هتل‌ها دریافت نکرده است. باید برویم از بازار آزاد و با درصد بالا وام بگیریم. این هزینه‌ها تحمیلی است. مالیات، بیمه، حامل‌های انرژی و… هزینه‌های اضافی است. چنین چیزی در دنیا عرف نیست. ضمن آنکه بیشترین درآمد هتل‌های دنیا از بخش‌ها و خدمات جانبی است. درنهایت هتل‌های ایران از لحاظ درآمدزایی با هتل‌های دنیا قابل مقایسه نیست.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران با تاکید بر آنکه هتلداری در کشور با مشکل و چالش روبه روست به ارزی و ریالی کردن نرخ هتل‌ها اشاره داشت و گفتبارها هتل‌ها اعلام کرده‌اند که خواستار ارانه نرخ دلاری به گردشگران خارجی هستند اما وزارتخانه میراث و گردشگری عنوان می‌کند که اگر نرخ را ارزی کنیم و از خارجی‌ها درصد بیشتر بگیریم، تبعیض است و آن‌ها مخالفنداین درحالی گفته می‌شود که نرخ ورودی موزه‌ها و کاخ‌ها برای گردشگران خارجی ۲۰ برابر ایرانی‌هاست. اینکه این هزینه به جیب دولت برود اشکال ندارد اما برای بخش خصوصی، سرمایه‌گذار کارآفرین اشکال دارد؟ وقتی سرمایه‌گذار می‌آید به دنبال سود معقول است. اما در ایران حاشیه سود هتل‌ها از همه صنایع پایین‌تر است. 

حمزه‌زاده یادآور شد: هر اندازه توان اقتصادی کارمند و طبقه متوسط جامعه بالاتر رود، قطعا توسعه گردشگری و سود هتل‌ها نیز افزایش می‌یابد. در این میان هتل‌ها متناسب با وضعیتشان نرخشان مشخص شده و هیچ هتل چند ستاره‌ای با هتل چند ستاره مشابه، نرخ یکسان ارائه نمی‌دهد. در این میان افرادی که نرخ را تایین می‌کنند با توجه به شاخص‌های مختلف و امکانات نرخ می‌گذارند. هتل سه ستاره‌ای که امکانات کمتری دارد، نرخ کمتری هم خواهد داشت. برخی از هتل‌ها لابی‌های بزرگ و فضای سبز دارند و قطعا هزینه اقامت در این هتل بالاتر خواهد بود. در واقع مسافر هزینه امکانات و خدمات هتل را می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *