برترین هتل های میراثی ایران

۱- هتل عباسی اصفهان
هتل شاه عباسی اصفهان در زمان صفوی در سال ۱۱۲۸ به عنوان کاروانسرا به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد. او این کاروانسرا را به مادر خویش هدیه داد به همین دلیل این هتل در زمان قدیم کاروانسرای مادر شاه نامیده میشد. هتل عباسی که به عنوان یکی از زیباترین هتلهای خاورمیانه نیز از آن یاد میشود در میان بافت تاریخی شهر اصفهان قرار گرفته است. مادر شاه سلطان حسین صفوی (آخرین پادشاه صفوی) پس از ساخت مدرسه چهارباغ موقوفات فراوانی به آن اختصاص داد که این موقوفات شامل چندین مزرعه، باغ، مغازه و کاروانسرا بود. یکی از موقوفات مشهور این مدرسه کاروانسرای مادر شاه بود که دیوار به دیوار مدرسه قرار داشت. پس از حمله افغانها تمامی این موقوفات از جمله این کاروانسرا رو به ویرانی نهادند. با این حال نقاشیهایی که در عهد محمدشاه رسم شده نشان میدهد که این کاروانسرا در آن زمان فعال بوده است.
کاروانسرای عباسی در سال ۱۳۳۶ بازسازی و در سال ۱۳۴۵ تبدیل به هتل کنونی شد. این هتل دارای ۲۳۱ باب اتاق، سوئیت و آپارتمان میباشد. اتاقهای هتل دور تا دور حیاط و حوض فیروزهای رنگش قرار گرفتهاند و رو به حیاط هتل، تراس و پنجره دارند. از امتیازات رزرو هتل عباسی اصفهان میتوان قرار گرفتن در قلب شهر، اشراف به اکثر جاذبه های تاریخی شهر اصفهان، مجهز بودن به بهترین خدمات و امکانات رفاهی و تجربه اقامتی تاریخی در یک جاذبه توریستی را نام برد.
۲- هتل سنتی اصفهان
هتل سنتی اصفهان از بناهای تاریخی و به جامانده از عصر صفوی با قدمتی چهارصد ساله است که تغییر کاربری داده و به عنوان هتل مورد استفاده قرار میگیرد. خانه تاریخی سمائیان در دوره صفوی ساخته شد و بنای آن همانند تمام خانه های این دوره دارای حیاط اندرونی و بیرونی است. حیاط بیرونی مربوط به قسمت رعیت نشین بوده که اکنون از آن به عنوان کافه استفاده میشود.
حیاط اندرونی نیز ارباب نشین بوده است و مهمترین قسمتهای آن یعنی شاه نشین و آیینه خانه اکنون به عنوان سوئیت رویال و اتاق ممتاز مورد استفاده قرار میگیرد.
این بنا که در سال ۱۳۸۵ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، از ابتدای سال ۱۳۸۶ با نام هتل سنتی اصفهان و اولین هتل سنتی شروع به کار کرد. نزدیکی هتل به خیابان چهار باغ و میدان نقش جهان و عمده ترین نقاط توریستی و تاریخی شهر، به جذابیتش اضافه کرده است. هتل سنتی اصفهان با محیطی آرام و اصیل و مجهز به وسایل مدرن، تجربه اقامت در خانه های قدیمی ایرانی و آشنایی با آداب و رسوم گذشتگان را برای مسافران شهر تداعی میکند.

۳- هتل سنتی منوچهری کاشان

یکی از قدیمیترین هتلهای ایران خانهای سنتی و زیبا در محله محتشم شهر کاشان است که به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفته است. معماری و قدمت این بنا به اواسط دوره صفویه میرسد. این خانه پس از زلزله سال ۱۷۸۸ میلادی در طی دوران قاجار تا حدودی آسیب دید که در این دوره مورد بازسازی و مرمت قرارگرفت.

سال ۱۳۸۶ خانه با تلاش و کمک ابوالفضل شاهی خریداری و مرمت شد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. هتل خانه منوچهری در سال ۱۳۹۰ رسما مورد بهره برداری قرار گرفت. خانه منوچهری یکی از زیباترین بوتیک هتلها در ایران است که در میان علاقه مندان به اقامت در خانه های سنتی بسیار طرفدار دارد. آب انبار زیبای این خانه از مهمترین ویژگیهای این
خانه قدیمی است که اکنون به فیلمخانه تبدیل شده است. این خانه زیبا و خارق العاده در سال ۲۰۱۶ کاندید جایزه معماری
آقاخان بود.

۴- خانه عامری کاشان

یکی دیگر از خانه های قدیمی کاشان که امروزه به عنوان هتل و خانه سنتی کاربری دارد، خانه عامریهاست. این خانه در دوره زندیه احداث شد اما در دوره قاجار توسط سهام السلطنه عامری خریداری و توسعه پیدا کرد. این خانه در واقع از چند خانه تو در تو و متصل به هم تشکیل شده و از قدیمیترین خانه های کاشان است. این خانه همچنین دارای چند حیاط است که قدیمی ترین آنها حیاط بیرونی و درونی است.

این خانه هم مثل بیشتر خانه های تاریخی کاشان از دو بخش بیرونی و درونی تشکیل شده است که در هر کدام از آنها بخشهای دیگری مثل حوض خانه، ایوان، اتاق هایی با ۳ در و شاه نشین های ۷ دری دیده میشود که دور تا دور حیاط با هماهنگی کامل قرار گرفته اند.
خانه عامریها در سال ۱۳۷۸ با هدف احیای بخشی از فرهنگ بومی شهر کاشان، به دست توانمند تیمی مجرب از مرمتکاران سپرده شد. پروژه مرمت این خانه ارزشمند با دقت و وسواس در احیای طرح اصلی بنا و نقوش زیبای آن در سال ۱۳۹۳ پایان یافت و به عنوان هتل ۵ ستاره مورد بهره برداری قرارگرفت.
هتل سرای عامریها واقع در کاشان اکنون با ۳۸ اتاق، دو فضای رستوران، کافی شاپ و گالری، اقامتی رویایی را در نگین کویر، شهر کاشان برای شما عزیزان رقم میزند.

۵- هتل مهینستان راهب کاشان

بنای هتل مهین سرا راهب کاشان به حدود ۲۰۰ سال پیش و تقریبا اواخر دوره قاجار میرسد.
اقامتگاه سنتی مهینستان راهب کاشان یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار است که در محله درب باغ واقع شده است. قدمت این خانه تاریخی که به شاه یلانی نیز معروف است، به حدود دویست سال پیش باز می گردد. خانه تاریخی مهینستان راهب در سال ۱۳۸۹ با حفظ معماری سنتی آن مرمت شد و در سال ۱۳۹۳ به عنوان اقامتگاه سنتی با نام مهین سرای راهب
فعالیت خود را آغاز کرد.

اقامتگاه مهینستان راهب شامل ۱۶ باب اتاق است که ۱۲ باب اتاق آن در ۲ طبقه، داخل حیات اصلی، ۳ باب اتاق داخل حیات خلوت جداگانه و یک باب اتاق دیگر بیرون از مجموعه واقع شده است. اقامتگاه سنتی مهینستان دارای فضا های معماری شامل دو سرداب، شاه نشین، هشتی ورودی و یک بادگیر است. افراد سالمند و خانواده هایی که کودک خردسال به همراه دارند توجه نمایند اقامتگاه سنتی مهینستان راهب در قسمت های مختلف از جمله ورودی اتاق ها دارای تعدادی پله می باشد.

۶- هتل والی یزد

یکی دیگر از قدیمی ترین هتل های ایران هتل والی یزد است که در میان بافت تاریخی این شهر زیبا قرار گرفته است. هتل والی که قدمت بنای آن به دوره صفویه میرسد، از جمله هتلهای قدیمی ایران است که هنوز کاربری هتل دارد. این هتل دارای فضایی سنتی و آرام است و غذاهای سنتی ایرانی در آن سرو میشود.

هتل والی دارای دو حیات اندرونی و بیرونی است. اتاقها و رستوران در حیاط اندرونی قرار دارند. در پشت پام این هتل یک چای خانه سنتی دنج تعبیه شده است. یکی از مهمترین ویژگیهای این هتل سرداب ۴۰۰ ساله آن است که بسیار دیدنی است. هتل در مجموعه تاریخی امیر چخماق قرار دارد و دسترسی به بافت قدیم را آسان کرده. پشت بام هتل برای مسافران قابل استفاده است و چشم انداز وسیعی به این بافت تاریخی و بادگیرهایش دارد.

۷- هتل فهادان یزد

هتل موزه فهادان یزد خانهای قدیمی و زیبا معروف به خانه تهرانی ها در بافت تاریخی یزد است که بیش از ۲۵۰ سال قدمت دارد و در دوره قاجار ساخته شده است. این هتل به عنوان اولین هتل موزه ایران شروع به کار کرده است و همچنین به دلیل قدمت بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از جمله ویژگیهای هتل موزه ها قرار داشتن بخشی از آثار تاریخی و قدیمی در میان فضاهای هتل است که به ایجاد هر چه بیشتر حس نوستالژی گونه در بیننده کمک میکند.

از خصوصیات منحصر به فرد این هتل که یکی از بهترین هتل های یزد است، وجود گنجینه های مختلف از آثار تاریخی و قدیمی، حیاط مرکزی و نارنجستانی است که به قهوه خانه و رستوران تغییر کاربری داده اند. ساختمان هتل از سه حیاط شامل حیاط اصلی، نارنجستان و عمارت کلاه فرنگی، سه بادگیر زیبا، تالار بزرگ، چاه خانه، سرداب، هشتی، دربند و پشت بامی بزرگ که مشرف به بافت تاریخی یزد است، تشکیل شده است.

۸- هتل ملک التجار یزد

این هتل یکی از ابنیه ساخته شده قدیمی و معروف دوره قاجار با حدود ۱۲۰ سال قدمت در شهر یزد است که در یکی از محله های قدیمی شهر یزد به نام فهادان و در بازار پنجه علی قرار دارد. مؤسس این بنا ملک التجار یزد حاج علی عسگر شیرازی (متوفی به سال ۱۳۳۳ هجری شمسی) بوده که لقب ملک التجار را از سوی پادشاه وقت، ناصرالدین شاه به دلیل عملکرد مثبتش در حوزه تجارت دریافت کرده بود. این خانه تا چهار نسل بعد از او در اختیار خانواده اش بود که در آنجا زندگی میکردند.

ملک التجار این خانه را در سه قسمت طراحی کرد، به گونه ای که یک قسمت برای مهمانها با اتاقهای سه دری و پنج دری، یک قسمت را برای اعضای خانواده خویش و قسمت دیگر را برای خدمه این بنا در نظر گرفت. قسمتهای مختلف خانه شامل ورودی زیبا، هشتی شش ضلعی، قسمت زمستانه، تابستانه، بهارخواب، شاه نشین، ستونهای چوبی شگفت انگیز، حیاط، بادگیر زیبا، حوض بزرگ، راهروهای زیرزمینی، اتاق آیینه و … میباشد که بر زیبایی این بنا افزوده است.
در قسمت زیرزمین خانه ملک التجار قناتی نیز در جریان بوده که متأسفانه مانند بسیاری از قناتهای استان یزد خشک شده است، اما برای ملموس بودن این سازه خاص، قناتی مصنوعی در این بنا جریان دارد. هتل ملک التجار یزد اولین هتل خشتی در جهان است که از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را آغاز نمود و جهت ارتقا کیفیت خدمات در سال ۱۳۹۳ مورد بازسازی قرار گرفت.

۹- کاروانسرای عباسی کوه پا

کاروانسرای عباسی کوه پا اصفهان بنایی تاریخی است که با قدمت بیش از ۴۵۰ سال پیش، در دوره صفویه احداث شده است. این کاروانسرا طی بازسازی های انجام شده و با حفظ معماری سنتی، در سال ۱۳۹۱ تغییر کاربری داد و با نام هتل سنتی کاروانسرای عباسی کوهپایه شروع به فعالیت کرد. کاروانسرای عباسی کوهپا دارای ۲۵ باب اتاق است که سبک طراحی اتاق ها، زندگی در دوران ایران باستان را تداعی می کند.

کاروانسرای عباسی کوهپایه در حد فاصل شهرهای اصفهان و نائین قرار دارد که فاصله آن تا مرکز شهر اصفهان، حدود ۸۵ کیلومتر می باشد. اتاق های شاه نشین کاروانسرای کوهپایه اصفهان در طبقه اول واقع است که در گذشته محل استراحت شاه عباس بوده است. کاروانسرای کوهپایه جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و محل مناسبی برای گردشگری در این منطقه و بازدید از اماکن تاریخی می باشد. به دلیل حفظ معماری سنتی و القاء حسی نوستالژیک، برخی اتاق های کاروانسرای کوهپا فاقد سرویس بهداشتی و حمام هستند. برای آسایش بیشتر مهمانان، سرویس بهداشتی و حمام به صورت عمومی در محوطه
هتل تعبیه شده است. همچنین برخی اتاق ها فاقد پنجره و نورگیر می باشند.

۱۰- هتل کاروانسرای وکیل کرمان – کاروانیکا

هتل کاروانسرای وکیل کرمان بزرگ ترین کاروانسرای دو طبقه درون شهری ایران است که احداث آن به دوره حکمرانی
اسماعیل خان نوری وکیل الملک باز می گردد. عملیات ساخت این کاروانسرا در سال ۱۲۴۴ شمسی توسط ایشان آغاز و در سال ۱۲۴۹ به دست پسرش، مرتضی خان وکیل الملک دوم تکمیل و به بهره برداری اقتصادی می رسد. در آغاز کاروانسرا مرکز تجارت ادویه ای می گردد که از مسیر جاده ادویه و از هندوستان به ایران وارد می شد.

علاوه بر حجره ها و ایوان ها، حیاط کاروانسرا هم برای برگزاری بازارهای فصلی و محلی استفاده می شد به شکلی که در دوره ناصری، کاروانسرای وکیل یکی از پر رونق ترین و شلوغ ترین بازارهای قلب کرمان بود. در اواخر دوره قاجار و سپس در دوره پهلوی اول، حجره هایی برای فروش پارچه اختصاص داده شد و بزازی جزو مشاغل فعال در کاروانسرا بود. علاوه بر این، حجره های طبقه اول نقش تجارتخانه و دفتر فروش را داشته و تعدادی از آنها نیز برای انبار کالا استفاده شده است. با احداث مراکز خرید و بازارهای مدرن در شهر کرمان، این کاروانسرا به مرور نقش و کارکرد خود را از دست داد و به بنایی متروکه تبدیل و حدود پنج دهه از چرخه اقتصادی شهر خارج شد.
در سال ۱۳۹۶ احیاء و بهره برداری از کاروانسرای وکیل کرمان طی قراردادی از سوی صندوق و حفظ و احیاء وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی وگردشگری ایران (سمگا) از شرکتهای زیرمجموعه گروه مالی گردشگری واگذار شد.
در برنامه احیای این بنا، آنچه بیش از هر چیز اهمیت داشت، حفظ کالبد فیزیکی و هویت تاریخی بنا بود. از سوی دیگر می بایست ارتباطی فراکالبدی بین سازه کاروانسرا با بافت قدیمی شهر به ویژه بازار تاریخی کرمان برقرار می شد تا این بنای میراثی بتواند نقش خود را در جریان زندگی مردم حفظ کند. در واقع این رابطه، اتصالی طبیعی و ارگانیک بین کاروانسرا و بافت پیرامونی آن است که پیوندی فراتر از منافع و مسائل تجاری داشته و دارد.
این پیوند موجودیتی اجتماعی فرهنگی و تاریخی را در دل خود دارد. این نگاه گویای آن خواهد بود که عملیات احیاء و مرمت کاروانسرا با هدفی بالاتر و والاتر از اهداف تجاری و در قدم اول زنده کردن دوباره این سازه با رویکرد نوین به عنوان یک مقصد گردشگری ممتاز است.
کاروانسرای وکیل با حفظ اصالت و هویت تاریخی خود در مهرماه سال ۱۴۰۱ تکمیل، تجهیز و با برند بین المللی کاروانیکا در زیر مجموعه گروه هتل های بین المللی رکسان به بهره برداری رسید. هم اکنون این مجموعه بی نظیر با امکان پذیرش همزمان حدود ۲۰۰ نفر مهمان برای اقامت و پذیرایی به یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری کشور شده است.
اتاق های هتل کاروانیکا وکیل کرمان با طراحی سنتی و تجهیزات مدرن، فضای زیبا و مناسبی را با ۵۷ اتاق و ۱۵۲ تخت برای گردشگران فراهم آورده است. با اقامت در این اتاق ها، خاطرات به یادماندنی در ذهن شما ثبت خواهد شد.
سوئیت های اختصاصی نمود بارزی از شکوه و عظمت معماری و هنر ایرانی هستند. این سوئیت ها شامل اتاق خواب های بزرگ، جادار و راحت در دو طرف اتاق نشیمن و بصورت کاملا مجزا و با امکان تردد مستقل که با امکانات مجلل و لوازم سنتی آراسته و همه مشرف به حیاط بی نظیر هتل می باشد.

هتل کاروانسرای وکیل: تجربه ای متفاوت

گردآوری و تنظیم:     علی رحیم پور

تلفن های رزرو:  ۰۳۴۳۲۲۶۰۰۰۰۱ – ۰۳۴۳۲۲۶۰۰۰۰۲ – ۰۳۴۳۲۲۶۰۰۰۰۵