صنعت گردشگری، چه بخش‌هایی در گردشگری وجود دارد؟

صنعت گردشگری، چه بخش‌هایی در گردشگری وجود دارد؟

صنعت گردشگری که به‌عنوان صنعت سفر نیز شناخته می‌شود، منوط به افرادی است که برای اهداف تفریحی، اجتماعی یا تجاری به مکان‌های داخلی یا بین‌المللی سفر می‌کنند. این صنعت ارتباط نزدیکی با صنعت هتلداری، صنعت مهمان‌نوازی و صنعت حمل‌و‌نقل دارد. هدف این صنعت بیشتر خوشحالی گردشگران، سرگرم‌کردن و تجهیز مسافران به امکانات رفاهی و اقامتی در زمان دوری از خانه است.

فهرست مطالب این مقاله

باتوجه‌به اهمیت روزافزون این صنعت و تأثیر آن بر اقتصاد جهانی، آگاهی از جدیدترین روندها، تکنولوژی‌ها، و استراتژی‌های موفق در این حوزه برای تمامی فعالان و علاقه‌مندان به این صنعت امری ضروری است. وبلاگ رکسان با تمرکز بر ارائه محتوای جامع و تخصصی در زمینه صنعت گردشگری، بستری مناسب برای ارتقای دانش و آگاهی شما در این حوزه فراهم می‌کند. با مطالعه مقالات و گزارش‌های ما، می‌توانید از تجربیات و دانش متخصصان این صنعت بهره‌مند و با جدیدترین تحولات و ایده‌های نوآورانه در این زمینه آشنا شوید.

8 بخش گردشگری کدامند؟

هشت بخش گردشگری عبارت‌اند از اقامت، خدمات غذا و نوشیدنی، تفریح و سرگرمی، حمل‌و‌نقل، خدمات مسافرتی، خدمات گردشگری، گردشگری فرهنگی و میراث، گردشگری ماجراجویی و اکوتوریسم که طیف گسترده‌ای از خدمات و فعالیت‌ها را در برمی‌گیرد.

آیا صنعت گردشگری درحال‌رشد است؟

بله صنعت گردشگری به دلیل افزایش درآمدهای قابل تصرف، گزینه‌های سفر مقرون‌به‌صرفه و سهولت رزرو از طریق پلتفرم‌های دیجیتال، در سطح جهانی درحال‌رشد است. بااین‌حال، نرخ رشد می‌تواند بنا به عواملی همچون شرایط اقتصادی و رویدادهای جهانی متفاوت باشد.

گردشگری تجارت است یا صنعت؟

گردشگری هم تجارت است و هم صنعت. به‌عنوان یک تجارت، دربرگیرنده خدمات و محصولات شرکت‌های مسافرتی است که به مسافران ارائه می‌شود. به‌عنوان یک صنعت، به شبکه جمعی این مشاغل اشاره دارد که به اقتصاد کمک می‌کنند.

چند نوع گردشگری وجود دارد؟

انواع مختلفی از گردشگری از جمله گردشگری تفریحی، تجاری، فرهنگی، بوم‌گردی، ماجراجویی، سلامتی، مذهبی و گردشگری تاریخی و غیره وجود دارد. هر نوع علاقه و سلیقه، دلایل مختلفی برای سفر را شکل می‌دهد.

آیا گردشگری آینده دارد؟

بله گردشگری آینده‌ی روشنی دارد، اگرچه ممکن است با تغییر ترجیحات مصرف‌کنندگان، پیشرفت‌های تکنولوژیکی و چالش‌های جهانی همچون تغییرات آب‌و‌هوایی و بیماری‌های همه‌گیر این روند نیز دچار تغییر گردد. هرچند شیوه‌های گردشگری پایدار و مسئولانه به طور فزاینده‌ای برای طول عمر این صنعت ضروری است.

صنعت گردشگری چیست؟

اول، مهم است که تعریف کنیم «صنعت گردشگری» به چه معناست. اساساً این مفهوم به تمام فعالیت‌های منوط به جابه‌جایی کوتاه‌مدت به مکان‌های دور از محل سکونت افراد اشاره دارد. گردشگری یکی از بزرگ‌ترین صنایع جهان است و هدایت اقتصاد بسیاری از کشورها تا حد زیادی متصل به تجارت توریستی آن‌هاست.

گستردگی این صنعت شامل صنعت هتلداری، صنعت حمل‌و‌نقل و چندین صنعت یا بخش دیگر است. بر اساس گزارش تحقیقاتی Travel & Tourism Worldwide از سوی Statista، پیش‌بینی می‌شود که صنعت سفر و گردشگری در سال 2024 به 927.30 میلیارد دلار برسد. 

باتوجه‌به آنچه گفته شد، طبق رایج‌ترین تعاریف، صنعت گردشگری فعالیت‌های مربوط به سفر را که فرد قصد دارد بیش از یک سال در مقصد خود بماند را پوشش نمی‌دهد. به‌عنوان‌مثال، این بدان معنی است که مهاجران و دانشجویان بین‌المللی طولانی‌مدت از نظر فنی در دسته‌ی توریست طبقه‌بندی نمی‌شوند.

توریست در صنعت گردشگری

به بیان ساده، گردشگر به دلایل تجاری، تفریحی یا اجتماعی به مکان دیگری دور از محیط اجتماعی معمول خود سفر می‌کند. طبق اکثر تعاریف پذیرفته شده، برای طبقه‌بندی توریست، فرد باید بیش از 24 ساعت در آن مکان بماند اما این زمان نباید بیش از یک سال باشد.

گردشگران ممکن است با عوامل مختلفی مانند شادابی جسم و ذهن یا هیجان، سرگرمی یا انگیزه لذت‌بردن، سفر کنند. از طرف دیگر، مسافران ممکن است به دلایل کنجکاوی فرهنگی، خودسازی، تجارت، تمایل به دیدار دوستان و خانواده یا ایجاد روابط جدید سفر روند.

مسافران تجاری به‌عنوان گردشگر طبقه‌بندی می‌شوند؛ اما کسانی که برای کسب درآمد به مکانی سفر می‌کنند معمولاً از این دسته‌بندی حذف می‌شوند. 

مزایای صنعت گردشگری چیست؟

گردشگری طیف گسترده‌ای از مزایا را ارائه می‌دهد، از جمله مزایای اقتصادی برای کشور و مناطق محلی. همچنین مشاغل زیادی را برای افرادی که در صنعت حمل‌و‌نقل و مهمان‌نوازی مشغول‌اند ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، گردشگری به طور بالقوه می‌تواند روابط بین دولت‌ها یا کسب‌وکارها را بهبود بخشد. فرصت‌هایی برای سرگرمی و تفریح ایجاد کند و ارزش ارز را بالا برد. همچنین می‌تواند فرصتی برای تبادل فرهنگی باشد، درحالی‌که برای گردشگران، می‌تواند به بهبود شادی، رفاه و آموزش نیز منجر گردد.

مزایای رشد اقتصادیجنبه‌های کلیدی  تاثیر بر اقتصاد و جوامع  
صنعت گردشگریایجاد درآمد از طریق هزینه‌های توریستی. پشتیبانی از بخش‌های مختلف مانند مهمان‌نوازی، حمل‌ونقل و سرگرمی.رونق اقتصاد محلی و ایجاد شغل. افزایش درآمدهای مالیاتی برای توسعه زیرساخت‌ها.
تبادل فرهنگیتسهیل تعامل و تفاهم فرهنگی ترویج حفظ و تجلیل از میراث‌فرهنگی.تقویت تحمل، تنوع و آگاهی جهانی.
تشویق به‌اشتراک‌گذاری سنت‌ها و دانش‌ها.
حفاظت محیط‌زیستتامین تلاش‌های حفاظتی از طریق هزینه‌های گردشگری و کمک‌های مالی.
ترویج شیوه‌های پایدار و ابتکار در اکوتوریسم.
حمایت از حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی و حیات‌وحش. افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفظ.
توسعه جامعهتشویق به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و خدمات محلی ترویج مشارکت جامعه و غرور فرهنگیافزایش کیفیت کلی زندگی ساکنین.
ایجاد فرصت‌هایی برای مشاغل محلی و کارآفرینی.
جدول: مزایای صنعت گردشگری

بخش‌های صنعت گردشگری کدام‌اند؟

1) حمل‌و‌نقل در صنعت گردشگری

بخش حمل‌و‌نقل به دنبال کمک به گردشگران است که از طریق حمل‌و‌نقل مسیر رسیدن به مقصد را تسهیل سازد. این بخش در وهله اول شامل فراهم‌کردن وسایلی برای رسیدن به مقصد و دوم شامل کمک به رفت‌وآمد پس از رسیدن به مقصد نیز است.

همچون خدمات مسافرتی جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی

حمل‌و‌نقل در صنعت گردشگری
حمل‌و‌نقل در صنعت گردشگری

صنعت هواپیمایی

صنعت هواپیمایی نقشی حیاتی در سفرهای مدرن ایفا می‌کند. خدمات خطوط هوایی به‌طورکلی به پروازهای برنامه‌ریزی شده و چارتر تقسیم می‌شوند. بر اساس گزارش تحقیقات هوانوردی Statista، در سال 2023، اندازه جهانی صنعت هواپیمایی 814.5 میلیارد دلار بود.

اجاره اتومبیل

برای بسیاری از گردشگران، دسترسی به ماشین بخش مهمی از تجربه توریستی آن‌هاست و تضمین می‌کند می‌توانند آزادانه به کاوش و سفر بپردازند. خدمات کرایه اتومبیل این دسترسی را فراهم و اغلب در نزدیکی فرودگاه‌ها یا حتی با مشارکت خطوط هوایی یا شرکت‌های مسافرتی خاص عمل می‌کند.

حمل‌و‌نقل آبی

همان‌طور که از نام آن پیداست، زیربخش حمل‌ونقل آب مربوط به حرکت در عرض آب است. این شامل خطوط اقیانوس‌پیما و حمل‌ونقل کشتی‌ها می‌شود، جایی که هدف معمولاً رساندن مسافران از A به B است. همچنین شامل کشتی‌های مسافرتی است که در آن حضور در کشتی کروز بخش اصلی تجربه سفر را تشکیل می‌دهد.

خدمات اتوبوس‌رانی

خدمات اتوبوس‌رانی بخش مهمی از صنعت گردشگری است که مناسب سفرهای طولانی‌مدت و کوتاه‌مدت است. این مقاصد می‌توانند داخلی و یا خارجی باشند.

راه‌آهن

سفر ریلی از قرن نوزدهم نقش کلیدی در صنعت گردشگری داشته و همچنان ادامه دارد. راه‌آهن نه فقط وسیله‌ای برای مسافران فراهم می‌کند تا به مقصد خود برسند، بلکه خدمات راه‌آهن هوایی، زمینی و زیرزمینی نیز گزینه‌هایی را برای پیمایش در بسیاری از شهرها و کشورهای بزرگ برای گردشگران مهیا می‌کند.

فضاپیما

یک عنصر جدید از بخش حمل‌و‌نقل – و یکی از مواردی که در سال‌های آینده اهمیت فزاینده‌ای پیدا خواهد کرد – شامل استفاده از فضاپیما برای حمل گردشگران به فضاست. در واقع، Virgin Galactic اخیراً هواپیمای فضایی VSS Unity را به فضا فرستاده و در حال برنامه‌ریزی برای ارائه پروازهای تجاری به «گردشگران فضایی» در آینده نزدیک است.

2) اسکان در صنعت گردشگری

بخش اقامت در صنعت مسافرت و مهمان‌نوازی هسته‌ای مرکزی است؛ زیرا افرادی که به مناطق مختلف سفر می‌کنند به جایی برای اقامت، استراحت و خواب نیاز دارند. در واقع، بر اساس بسیاری از تعاریف، گردشگر فقط در صورتی طبقه‌بندی می‌شود که اقامت او بیش از 24 ساعت باشد و از نوعی اقامتگاه شبانه استفاده کند.

اسکان در صنعت گردشگری
اسکان در صنعت گردشگری

این بخش دارای اجزای بسیاری است. از صنعت هتلداری گرفته تا کمپینگ، هاستل‌ها و سفرهای دریایی. در ادامه این بخش جزئیات بیشتری دراین‌خصوص ارائه می‌شود:

هتل‌ها

هتل‌ها بارزترین و محبوب‌ترین شکل اقامت برای گردشگران هستند و صنعت هتلداری به طور جدایی‌ناپذیری با صنعت گردشگری پیوند خورده است. هتل‌ها در دسته‌ی اقامتگاه‌های پولی قرار می‌گیرند. به‌غیراز تخت و سایر امکانات ضروری، خدمات هر هتل و اقامتگاه می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

محل اقامت مشترک

اخیراً محل اقامت مشترک به‌عنوان گزینه‌ای اصلی برای گردشگران مطرح شده است. یکی از محبوب‌ترین شرکت‌هایی که خدمات اقامت مشترک ارائه می‌کند Airbnb است که در آن کاربران می‌توانند اتاق‌ها و خانه‌های خود را فهرست کرده و آن‌ها را به‌صورت کوتاه‌مدت به مسافران اجاره دهند. 

خوابگاه‌ها

هاستل معمولاً گزینه‌ای اقامتی با قیمت پایین‌تر است و مناسب افرادی است که می‌خواهند با بودجه کمتری سفر کنند. هاستل اقامتگاهی اجتماعی است که در آن چندین مهمان فضایی مشترک را اجاره می‌کنند که معمولاً دارای حمام و آشپزخانه مشترک است.

چادرزدن

کمپینگ در فضای باز در واقع مشابه چادرزدن است. درحالی‌که گردشگران عادی ممکن است در مناطق عمومی کمپ کنند، کمپینگ‌های تجاری محبوبیت بسیاری دارند و علاوه بر راحتی بیشتر در مناطق خاص و بکر کمپ می‌کنند. چنین سایت‌های تجاری معمولاً با هزینه همراه است و تسهیلات یا امکانات اضافی نیز ارائه می‌دهند.

تختخواب و صبحانه

اقامتگاه B&B در واقع اقامت به همراه اتاق و صبحانه است. در بیشتر موارد، مهمانان اتاق‌خواب و حمام اختصاصی خواهند داشت، اگرچه گاهی اوقات امکانات حمام مشترک است. 

سفرهای دریایی

کشتی‌های دریایی نیز در بخش اقامتگاه قرار می‌گیرند. زیرا کشتی‌های مسافرتی به‌تنهایی به‌عنوان نوعی اقامتگاه عمل می‌کنند. به طور معمول، در سفرهای دریایی، کابین به مسافران اختصاص داده می‌شود و خود کروز مدت‌زمان مشخصی را از نقطه A به B طی می‌کند و گردشگران در بیشتر مدت‌زمان در کشتی کروز می‌مانند.

اسکان در خانه‌های بومی و بوم‌گردی

مسافران به طور فزاینده‌ای مایل به اقامت در خانه‌های بومی هستند. معمولاً مهمانان در این اقامتگاه‌ها غذاهای محلی و ارگانیک میل می‌کنند. به این نوع گردشگری، گردشگری کشاورزی نیز گفته می‌شود. جایی که گردشگران از مزارع بازدید می‌کنند، درباره کارهای مزارع آموزش می‌بینند و گاهی اوقات حتی در کارهای روزانه به‌عنوان بخشی از تجربه سفر شرکت می‌کنند.

اسکان اشتراک زمانی

در نهایت، گردشگری از نوع محل اقامت با اشتراک زمانی است. این سبک به اقامتگاهی اطلاق می‌شود که در آن مالکیت یا حقوق استفاده، بین افراد متعدد تقسیم می‌گردد. به این افراد چارچوب زمانی برای اقامت تعلق می‌گیرد – معمولاً یک هفته یا دو هفته در سال – جایی که حق استفاده از ملک را در اختیار خواهند داشت.

3) غذا و نوشیدنی در صنعت گردشگری

بخش غذا و آشامیدنی نقش جالبی در صنعت گردشگری دارد و در تمام مراحل تجربه سفر، از جمله در طول سفر، زمان حضور در محل اقامت، در سطح شهر یا مناطق محلی، نوشیدنی‌ها و غذاها جذابیتی اجتناب‌ناپذیر را برای گردشگران فراهم می‌کنند. بااین‌حال، علاوه بر تأمین نیازهای اولیه مسافران، بخش غذا و نوشیدنی نیز فرصت‌هایی را برای معاشرت، ملاقات با افراد جدید و لذت‌بردن فراهم می‌آورد.

غذا و نوشیدنی در صنعت گردشگری
غذا و نوشیدنی در صنعت گردشگری

رستوران‌ها

رستوران‌ها یا غذاخوری‌ها یکی از راه‌های اصلی غذاخوردن و معاشرت گردشگران در سفر است. این دسته شامل همه چیز می‌شود، از رستوران‌های فست‌فود مانند مک‌دونالد و کی‌اف‌سی گرفته تا رستوران‌های خانوادگی و رستوران‌های لوکس که غذاهای درجه یک ارائه می‌دهند.

شربت خانه‌ها و کافه‌ها

کافه‌ها و شربت خانه‌ها بخش مهمی از اقتصاد محلی در بسیاری از مقاصد سفر هستند و به گردشگران فضای آرام‌تری برای مصرف نوشیدنی‌های تازه، انواع شربت‌ها و معاشرت با مردم محلی یا سایر گردشگران ارائه می‌دهند. این مکان‌ها معمولاً کوچک‌تر از رستوران‌ها هستند و ممکن است به ارائه نوعی نوشیدنی خاص یا طیفی کلی از نوشیدنی‌ها بپردازند.

4) سرگرمی در صنعت گردشگری

برخی گردشگران برای سرگرمی به مکان‌های جدید سفر می‌کنند. چنین مسافرانی ممکن است به دلیل فقدان گزینه‌های سرگرمی مطلوبشان مسافرت کنند یا به سرگرمی‌های عمومی‌تری نیاز داشته باشند که تقریباً در هر نقطه از جهان به‌عنوان بخشی از سفرشان قابل دسترس‌اند.

جاذبه‌ها یا مکان‌های تفریحی گاهی اوقات اصلی‌ترین چیزهایی هستند که مسافران را به یک مکان گردشگری خاص می‌کشاند. از سوی دیگر، بسیاری از جاذبه‌های سرگرمی برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری راه‌اندازی شده‌اند.

اطلاعات گردشگری

در صنعت سفر و مهمان‌نوازی مدرن، خدمات و اطلاعات گردشگری به‌صورت آنلاین و آفلاین در دسترس همگان است. اطلاعات توریستی آنلاین شامل وب‌سایت‌های اطلاعاتی است که جاذبه‌های محلی، مکان‌های گردشگری یا امکانات را برجسته می‌کند. در همین حال، خدمات آفلاین شامل مراکز خدمات و اطلاعات گردشگری است که از سوی هیئت گردشگری ارائه می‌شوند.

خریدکردن

صنایع خرده‌فروشی و مسافرتی ارتباط نزدیکی با هم دارند و بیشتر مقاصد گردشگری عمده امکانات خرید را نیز فراهم می‌کنند. در برخی موارد، خرید در وهله اول می‌تواند گردشگران را جذب کند، درحالی‌که بخش خرید و سرگرمی شامل مواردی مانند خرید بدون عوارض و تجارت در بازار محلی نیز می‌شود.

راهنمایان و تورهای گردشگری

راهنماهای توریستی به گردشگران امکان دسترسی به تورهای سازمان‌یافته از جاذبه‌های محلی، مکان‌های دیدنی، ساختمان‌های آموزشی و سایر مکان‌های دیدنی را می‌دهند. در انجام این کار، از تخصص و دانش موجود در صنعت گردشگری استفاده می‌کنند که اغلب تجربه را برای گردشگران لذت‌بخش‌تر، راحت‌تر و ارزشمندتر می‌سازد.

5) صنایع متصل در صنعت گردشگری

در نهایت، برخی از صنایع به طور مستقیم یا غیرمستقیم با گردشگری مرتبط‌اند. این‌ها شامل صنایع مبتنی بر ارتباط واقعی مشتریان با خدمات مسافرتی و همچنین صنایع مبتنی بر ارائه اطلاعات مهم به مشتریان است که می‌تواند در انجام سفری خوش‌تر به گردشگران کمک کند.

بعضی از برجسته‌ترین صنایع مرتبط با جزئیات بیشتر در زیر شرح داده شده‌اند:

خدمات مالی

خدمات مالی را می‌توان از طرق مختلفی با صنعت سفر مرتبط کرد که بارزترین آن‌ها ارائه محصولات بیمه است که در مواقع اضطراری یا در مواردی که نیاز به درمان پزشکی است، حمایت مالی ارائه می‌کنند. علاوه بر این، خدمات مالی ممکن است به چیزهایی مانند مبادلات ارز متصل شوند.

آژانس‌های مسافرتی

آژانس‌های مسافرتی از طرف تأمین‌کنندگان، محصولات سفر یا گردشگری را به مشتریان می‌فروشند. آن‌ها معمولاً از تأمین‌کنندگان کمیسیون دریافت می‌کنند و به مسافران توصیه‌هایی را در مورد بهترین محصولات مسافرتی ارائه می‌دهند که مطابق با نیازها یا ترجیحات آن‌هاست. بعضی از آژانس‌های مسافرتی نیز خدمات سفر کاری را ارائه می‌دهند.

برگزارکننده تور

اپراتورهای تور تمایل به فروش بسته‌های سفر با محوریت گردشگری یا تجاری دارند که چندین خدمات مسافرتی و تور را در محصولی واحد ترکیب می‌کنند. برای مثال، یک تور گردشگری ممکن است شامل دریافت هزینه از گردشگران برای پرواز، ترانسفر فرودگاهی، اقامت در هتل، ویزا  و خدمات آژانس در قالب یک برنامه سفر همراه باتجربه سفر باشد. 

آژانس‌های مسافرتی آنلاین (OTAs)

آژانس‌های مسافرتی آنلاین یا OTA، خدمات مشابهی را به دیگر آژانس‌های مسافرتی ارائه می‌دهند، اگرچه این خدمات اینترنتی هستند و بیشتر باتجربه سلف‌سرویس همراه است. بعضی از OTAهای محبوب عبارت‌اند از Expedia، Booking.com، Kayak, lastminute.com و Megagasht.com. این OTAها ممکن است به‌عنوان موتورهای جستجو نیز عمل کنند.

سازمان‌های گردشگری

سازمان‌های گردشگری بر صنعت گردشگری نظارت و در راستای افزایش کیفیت و عملکرد بهتر آن باتوجه‌به پروتکل‌ها عمل می‌کنند. این سازمان‌ها ممکن است بر سیاست‌های گردشگری ملی تأثیر بگذارند، بر اقدام دولت‌ها به نفع صنعت گردشگری تاثیر بگذارند و برای گرد هم آوردن بخش‌های مختلف تلاش کنند.

آموزشی

در نهایت، صنعت سفر به طور فزاینده‌ای شامل مؤلفه‌های آموزشی نیز می‌شود، به‌طوری‌که بسیاری از مردم برای شرکت در کنفرانس‌ها یا نمایشگاه‌ها سفر می‌کنند که اغلب حول محور موضوعات تخصصی است. علاوه بر این، مدارس و برنامه‌های آموزشی نیز بخشی از صنعت مسافرت و هتل‌داری هستند.

انواع گردشگری

در صنعت گردشگری، انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه بود. در بخش‌هایی که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود می‌توانید با انواع اصلی، نحوه تعریف و دستاوردهای آن‌ها آشنا شوید.

انواع گردشگری
انواع گردشگری

گردشگری فرهنگی

گردشگری فرهنگی نوعی از گردشگری است که در آن مسافر با میل به یادگیری و درگیرشدن با تاریخ، سنت‌ها، اعمال و جاذبه‌های فرهنگی یک مکان برانگیخته می‌شود. گردشگری فرهنگی اغلب به تجربه روش‌های دیگر زندگی و تعامل با مردم مربوط است. علاوه بر این، گردشگری فرهنگی می‌تواند به تأمین مالی شهرها و مناطق بومی کمک کند.

طبیعتاً گردشگری فرهنگی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، با فعالیت‌های مرتبط از جمله بازدید از بناها، موزه‌ها و اماکن مذهبی، شرکت در جشنواره‌ها، درگیرشدن باهنر یا یادگیری زبان محلی. همچنین می‌تواند ابزاری برای کسب درآمد از میراث‌فرهنگی برای جوامع فراهم کند، اگرچه باید تلاش‌هایی در راستای محدودکردن برخی عوارض جانبی صنعت گردشگری انجام گیرد.

گردشگری ورزش و رویداد

ورزش به‌عنوان جاذبه‌ای اصلی در صنعت گردشگری عمل می‌کند و گردشگری ورزشی به هر شکلی از سفر گفته می‌شود که شرکت در یک رویداد ورزشی انگیزه اصلی آن است. رویدادهای ورزشی می‌توانند در کوتاه‌مدت رونق بزرگی برای اقتصاد ایجاد کنند.

نمونه‌هایی از گردشگری ورزشی شامل هوادارانی است که برای دنبال‌کردن تیم ورزشی موردعلاقه خود سفر می‌کنند. یا افرادی که برای دیدن رویدادی مهم مانند جام جهانی فوتبال، بازی‌های المپیک یا تنیس اپن سفر می‌روند. اغلب، حضور در رویدادهای مهم می‌تواند هزاران بازدیدکننده و سرمایه‌گذار را به منطقه جذب کند و میراث مثبتی به جا بگذارد.

گردشگری پایدار

هدف گردشگری پایدار به‌حداقل‌رساندن تاثیر گردشگری بر محیط‌زیست، طبیعت و جوامع محلی است. در بهترین حالت، نیازهای مردم محلی، مشاغل و مسافران را متعادل و درعین‌حال از حیات‌وحش محافظت می‌کند و به دوام بیشتر صنعت گردشگری در درازمدت منجر می‌گردد. نمونه‌هایی از شیوه‌های گردشگری پایدار عبارت‌اند از کاهش ضایعات، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تامین غذا در محل یا تغییر روش‌های حمل‌ونقل با انتشار آلودگی کمتر.

گردشگری ماجراجویی

گردشگری ماجراجویی شکلی از گردشگری را توصیف می‌کند که شامل یک عنصر خطر است و در آن ممکن است به تلاش فیزیکی و مهارت‌های ویژه نیاز باشد. این نوع گردشگری فرصتی را برای گردشگران فراهم می‌کند تا از هیجان‌ها یا تجربیات منحصربه‌فرد لذت ببرند و از شیوه زندگی معمول خود دور شده و چیزی پرماجراتر را تجربه کنند.

نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی که تحت تعریف گردشگری ماجراجویی قرار می‌گیرند عبارت‌اند از کوه‌نوردی، بانجی جامپینگ، غواصی و پیاده‌روی. نمونه‌ها و تورهای گردشگری ماجراجویی را می‌توان در بسیاری از مقاصد توریستی محبوب یافت. برخی گردشگران ماجراجو به طور فعال به دنبال مکان‌های دورافتاده و به‌دوراز جمعیت مرتبط با صنعت گردشگری هستند.

گردشگری تفریحی یا سفر تفریحی

گردشگری که انگیزه اصلی آن اوقات فراغت، لذت و آرامش است را می‌توان در دسته گردشگری تفریحی قرار داد. این دسته به گردشگران اجازه می‌دهد تا از زندگی روزمره خود دور شده و در فعالیت‌های مختلف و جذاب شرکت کنند. از اشکال جدید سرگرمی لذت ببرند و به‌طورکلی بر تفریح متمرکز باشند. پذیرایی از گردشگران تفریحی و ارائه فعالیت‌ها و گزینه‌های سرگرمی فراوان به صنعت گردشگری هر مقصد اجازه رشد می‌دهد، مثل ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد محلی.

از طریق گردشگری تفریحی، مردم اغلب آسایش و آرامش را تجربه و سلامت روان خود را تقویت می‌کنند. خود این صنعت اغلب فرصت‌هایی را برای ایجاد خاطرات ماندگار فراهم می‌آورد.

گردشگری تجاری یا سفر شرکتی

سفر با مقاصد تجاری به‌عنوان گردشگری تجاری یا سفر تجاری شناخته می‌شود. این بخش بزرگی از صنعت گردشگری را شامل می‌شود و معمولاً همراه با تبادل دانش و ایجاد روابط تجاری همراه است. نکته مهم این است که گردشگران تجاری با اینکه هنوز با عنوان‌های شغلی طبقه‌بندی می‌شوند، اما این کار را دور از محل کار معمول خود انجام می‌دهند.

گردشگری تجاری به افراد امکان یادگیری، شبکه‌سازی، به‌اشتراک‌گذاری ایده‌ها و مهارت‌آموزی می‌دهد، درحالی‌که می‌تواند کسب‌وکارها را به مشتریان بالقوه یا شرکای تجاری متصل کند و سبب شکل‌گیری بازارهای جدید ‌شود. نمونه‌های این نوع گردشگری فعالیت‌هایی است که ممکن است در طول سفر کاری رخ دهد شامل شرکت در کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها، شام‌های کاری، جلسات یا کارگاه‌های آموزشی انجام گیرد.

گردشگری داخلی و اقامتی

گردشگری داخلی شکلی از گردشگری است که در آن فرد به مکان دیگری در کشوری که معمولاً در آن سکونت دارد سفر می‌کند. این ممکن است شامل اقامت، تعطیلات آخر هفته و سایر سفرهای مشابه باشد. گردشگری داخلی کمک زیادی به صنعت گردشگری در بسیاری از کشورها می‌کند و اغلب جایگزین ارزان‌تری برای سفر به کشوری دیگر محسوب می‌شود. سازماندهی سفرهای داخلی نیز آسان‌تر است، به این معنی که راحتی خود عاملی انگیزشی به شمار می‌آید.

بسیاری از هتل‌ها از طریق بازاریابی به طور فعال گردشگران داخلی را هدف قرار می‌دهند، زیرا می‌توانند تجارتی ثابت را در طول سال ارائه دهند. 

گردشگری روستایی

تعریف اصلی گردشگری روستایی، گردشگری است که بر مناطق دور از سکونتگاه‌های اصلی متمرکز است. بااین‌حال، گردشگری روستایی معمولاً فراتر از بازدید از مکان‌های روستایی است و شامل مشارکت فعال در شیوه زندگی روستایی می‌شود. به‌عنوان‌مثال می‌توان به سفرهای کمپینگ، سفرهای پیاده‌روی، گردشگری کشاورزی که معمولاً بر مزارع و زندگی روستایی متمرکز است، و اکوتوریسم که نوعی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است، اشاره کرد.

علاوه بر کمک به اقتصاد محلی، گردشگری روستایی به کاهش برخی اثرات جانبی منفی صنعت گردشگری در مناطق شهری کمک می‌کند. این می‌تواند شکل پایدارتری از گردشگری باشد، اما ممکن است بر جوامع محلی نیز فشار وارد کند.

گردشگری پزشکی یا گردشگری سلامت

گردشگری پزشکی یا گردشگری سلامت زمانی رخ می‌دهد که فردی به‌منظور دریافت درمان به کشور دیگری سفر کند. از جنبه‌های منفی این نوع گردشگری این است که ممکن است فشار بیش از حد بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی وارد کند، اما برخی کشورها به طور فعال مردم کشورهای دیگر را هدف قرار داده و دسترسی به درمان‌های خاص را تبلیغ می‌کنند.

از نظر تاریخی، گردشگری پزشکی در درجه اول برای افرادی بوده که در کشورهایی با سیستم مراقبت‌های بهداشتی ضعیف زندگی می‌کردند. بااین‌حال، در زمان‌های اخیر، تعدادی از کشورها دریافته‌اند که ارائه روش‌های زیبایی یا دسترسی به درمان‌های آزمایشی می‌تواند تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را جذب و رونق عمده‌ای برای صنعت گردشگری ایجاد کند.

گردشگری تاریک، گردشگری سیاه یا گردشگری غم

گردشگری تاریک یا گردشگری سیاه، زیر بخشی از صنعت گردشگری است که متمرکز بر مکان‌هایی است که با تراژدی‌ها همراه است. گاهی اوقات به‌عنوان گردشگری غم هم توصیف می‌شود که شامل بازدید از میدان‌های جنگ، اردوگاه‌های زندان، مکان‌های مرتبط با فاجعه و سایر مکان‌های تاریخی مرتبط با مرگ و رنج است.

گردشگری تاریک همیشه مفاهیم منفی ندارد و می‌تواند آموزشی و با نیت‌های بشردوستانه باشد. نمونه‌هایی از این موارد عبارت‌اند از سفر به اردوگاه کار اجباری آشویتس، میدان کشتار در کامبوج، مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک، یا منطقه اطراف نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل.

گردشگری آشپزی یا گردشگری غذا و نوشیدنی

گردشگری آشپزی یا غذا سفری را توصیف می‌کند که انگیزه اصلی آن تجربیات غذایی است. مردم ممکن است برای امتحان غذاهای محلی به نقاط مختلف جهان سفر کنند و از طریق غذا در فرهنگ هر کشوری غرق شوند. همچنین به‌وضوح ماهیت به‌هم‌پیوسته صنعت هتلداری و صنعت گردشگری را برجسته می‌کند.

گردشگری آشپزی یا گردشگری غذا و نوشیدنی
گردشگری آشپزی یا گردشگری غذا و نوشیدنی

این شکل از گردشگری در درجه اول برای علاقه‌مندان به غذا جذاب است، اما برای افرادی که با صنعت غذا کار می‌کنند، مانند سرآشپزها و صاحبان رستوران‌ها نیز جذابیت فراوانی دارد. مزه‌کردن انواع نوشیدنی‌ها به‌عنوان شکلی خاص از گردشگری آشپزی در بسیاری از نقاط جهان استفاده می‌شود.

گردشگری مذهبی یا سفر معنوی

همان‌طور که از نامش پیداست، گردشگری مذهبی به دلایل مذهبی و معنوی مانند زیارت یا بازدید آموزشی از اماکن مقدس است. این می‌تواند بخش مهمی از برخی مذاهب را تشکیل دهد و سفرهای مذهبی مردمی اغلب نقش مهمی در اقتصاد محلی دارند. گردشگری مذهبی همچنین ممکن است به افراد با فرهنگ‌های مختلف کمک کند تا ایده‌ها را به اشتراک بگذارند، شیوه‌های فرهنگی را مبادله و یکدیگر را درک کنند.

برخی از بزرگ‌ترین نمونه‌های گردشگری مذهبی شامل زیارت حج و عمره به مکه از سوی مسلمانان یا بازدید از شهر واتیکان از جانب مسیحیان است. مثال دیگر می‌تواند سفر به معبد بودایی یا کنیسه باشد. اغلب، انجام سفرهای مذهبی از سوی آژانس‌های فعال در این حوزه تسهیل می‌گردند.

آژانس‌های مسافرتی و افزایش رزرو در صنعت گردشگری

آژانس‌های مسافرتی با به حداکثر رساندن تعداد مشتریان در حوزه گردشگری و جذب رزرو پایگاه‌هایی ضروری هستند. بااین‌حال، آژانس‌های مختلف در زمینه‌های مختلف صنعت گردشگری تخصص دارند و انواع مختلفی از مشتریان را جذب می‌کنند. با درنظرگرفتن این موضوع، همکاری با آژانس مسافرتی مناسب برای پیشبرد اهداف استراتژیک شما امری است بسیار مهم.

جدیدترین نکات بازاریابی صنعت گردشگری

از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا بازاریابی و ری‌برندینگ‌ها، اینترنت صدها راه را برای کسب‌وکارهای مسافرتی و گردشگری ارائه می‌کند تا با مخاطبان خاص خود ارتباط برقرار کنید. همان‌طور که نیازها و رفتار گردشگران در سفر تغییر کرده، شیوه بازاریابی خدمات گردشگری نیز تغییر کرده است.

اینجاست که بازاریابی گردشگری نقش مهمی در ارتقای خدمات گردشگری مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، حمل‌و‌نقل و مقاصد ایفا می‌کند. برای کمک به شما در تصمیم‌گیری صحیح در مورد برنامه‌های بازاریابی گردشگری، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

روندهای گردشگری: آنچه باید بدانید

گردشگری سریع‌تر از هر زمان دیگری تکامل‌یافته است؛ زیرا مسافران مدرن به مباحثی همچون ردپای کربن و نیازهای سفر خود بیشتر اهمیت می‌دهند. روندهای نوظهور گردشگری که به‌سرعت در حال تغییرند برای کسب‌وکارهای مرتبط با این صنعت بسیار مهم هستند.

روندهای نوظهور فناوری در صنعت گردشگری

فناوری بیش از یک دهه است که با کمک به کسب‌وکارها برای به‌حداقل‌رساندن هزینه‌‌ها، بهبود کارایی و افزایش تجربه مشتری، نقشی حیاتی در صنعت گردشگری ایفا کرده است.

کسب‌وکارها و مشتریان می‌توانند از روندهای به‌روز فناوری برای بهبود رزرو، خدمات مهمان و ارتباطات بهره‌مند شوند. 

مدیریت درآمد و صنعت گردشگری

مدیریت درآمد در صنعت گردشگری، درباره خطوط هوایی، رستوران‌ها، اتوبوس‌ها، راه‌آهن، سفرهای دریایی و اجاره خودرو بسیار به یکدیگر مرتبط‌اند. این مفهوم در مورد افزایش سود و ایجاد درآمد بیشتر است. رشد درآمد در بخش مهمان‌نوازی را می‌توان به کمک مدیریت درآمد چندبرابر کرد. به‌هرحال، همه چیز به فروش خدمات به مشتری مناسب در زمان مناسب برمی‌گردد.

توسعه پایدار در صنعت گردشگری

توسعه گردشگری به معنای ایجاد و حفظ صنعت گردشگری فعال در مکانی خاص است. توسعه پایدار گردشگری این مفهوم را با تمرکز بر نگرانی‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی و برداشتن گام‌هایی برای کاهش هرگونه پیامدهای منفی مرتبط با صنعت، یک گام فراتر می‌برد.

گردشگری آهسته و صنعت گردشگری

توریسم آهسته روندی در حال ظهور است که در صنعت گردشگری با مفهومی گسترده‌تر روبروست که با پایداری و کاهش تاثیر گردشگری ارتباط دارد. این رویکردی است که با «گردشگری انبوه» در تضاد و به‌جای تلاش برای سفری پر از فعالیت‌های گردشگری، بر تجربه خوشایند از فرهنگ، ویژگی‌ها و تاریخ منطقه‌ای محلی تأکید دارد.

مدیریت گردشگری

صنعت گردشگری تأثیر گسترده و عمیقی بر بسیاری از بخش‌های دیگر دارد. از زیرساخت‌ها و اقتصاد کشور گرفته تا محیط فرهنگی و اجتماعی، گردشگری نقش حیاتی ایفا می‌کند به‌طوری‌که این تاثیر را نمی‌توان در دیگر صنایع یافت. فعالیت در عرصه مدیریت گردشگری دنیایی از فرصت‌های جدید را باز می‌کند که در دیگر بخش‌ها بسیار اندک است. 

افزودن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *